Poznejte klíčové rozdíly mezi skupinovým a týmovým koučováním

V oblasti rozvoje lidí a skupin existují různé přístupy, které je podporují v jejich růstu. Mezi ně patří i skupinové koučování a týmové koučování. I když se oba přístupy zaměřují na skupiny, existují mezi nimi určité rozdíly. V tomto článku si objasníme, jak se dle našeho vnímání liší skupinové koučování od týmového i jaké jsou jejich specifické výhody.

Skupinové koučování je přístup, který se zaměřuje na individuální rozvoj členů skupiny. Skupinové koučovací setkání obvykle zastřešuje společné rozvojové téma, ne však nutně stejný cíl. V rámci skupinového koučování kouč pracuje s jednotlivými členy skupiny, s cílem podpořit jejich osobní růst, zlepšit jejich kompetence a dosáhnout individuálních rozvojových cílů. Kouč pracuje obdobným způsobem jako při individuálním koučování. Tento přístup je vhodný, pokud má skupina lidí podobné potřeby individuálního rozvoje v rámci sjednocujícího tématu. Výhodou skupinového koučování bývá vzájemná inspirace mezi účastníky a tím jejich rychlejší růst a také cenová efektivita (je levnější než individuální koučování). Jedné se o užitečný přístup pro posílení sebedůvěry, motivace a osobního růstu. Podmínkou prospěšného skupinového koučování je schopnost vytvořit bezpečné prostředí.

Týmové koučování se na rozdíl od skupinového koučování zaměřuje na rozvoj a posílení fungování skupiny jako celku. V rámci týmového koučování kouč pracuje s celým týmem a soustředí se na vzájemné interakce, komunikaci a spolupráci mezi členy. Cílem je dosáhnout kolektivního růstu, zlepšit výkon týmu a dosáhnout společných cílů. Týmové koučování se zaměřuje na dynamiku skupiny, její kulturu, procesy a vztahy mezi členy a společný výsledek. Tento přístup je vhodný, když je potřeba posílit spolupráci v rámci týmu, zlepšit komunikaci, pracovat společně na kreativních řešeních a pozvednout efektivitu společné práce.

Je důležité si uvědomit, že volba mezi skupinovým a týmovým koučováním závisí na kontextu a cílech, kterých chcete dosáhnout. Někdy může být vhodné využít kombinaci obou přístupů. Například lze začít se skupinovým koučováním pro identifikaci individuálních potřeb a následně přejít k týmovému koučování pro posílení spolupráce a dosažení společných cílů.

Podstatné je zvolit kvalifikovaného a zkušeného kouče, který je schopen správně využít vhodný přístup pro danou situaci a efektivně vést člověka, skupinu či tým k dosažení svých cílů.


Potřebujete se zastavit, najít čas na sebe a svůj rozvoj? Rádi byste k tomu využili podpory kouče? Nebo chcete posunout týmovou spolupráci na ještě vyšší úroveň? Obraťte se na nás a my vás v tom podpoříme.

Kontaktujte nás na emailu email@workshoperie.cz či na telefonu 602 211 985.

Spolupracujeme s inspiratika.cz a dalšími zkušenými a osvědčenými profesionály.

Mohlo by se Vám líbit…